FAQ
OTÁZKY A ODPOVĚDI

Co vás zajímá

Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky k projektu W4W: První krok.
Vyhledejte otázku dle klíčového slova nebo se podívejte na seznam nejčastějších otázek.

 • Kdo se na poradnu může obrátit, pro koho je určená?

  Poradna je zde pro kohokoliv, kdo prochází složitou životní situací, chce se ve svém životě posunout dál, ale neví, jaký učinit první krok. Nezáleží na tématu, který si do poradny přinášíte. Nezáleží na tom, odkud jste a zda máte děti. Člověk by neměl být na zásadní životní kroky sám. Poradna je přístupná pouze osobám starším 18 let.
 • Jak poradna funguje?

  V naší poradně můžete bezpečně a anonymně chatovat s mentorem či mentorkou, který si prošel životní situací, ve které se vy můžete zrovna nacházet. Mentor či mentorka vám zde může předat své zkušenosti s daným tématem, zodpovědět otázky, které si pokládáte při rozhodování o tom, jak postupovat dál. Mentoring v naší poradně funguje na bázi tzv. peer mentoringu, tedy předávání životních zkušeností směrem od mentora ke klientovi.

  Pro přístup do poradny je nutné se zaregistrovat. Po přihlášení k uživatelskému účtu si můžete vybrat z přehledu našich mentorů toho, který vám bude svým příběhem nebo profilem nejvíce vyhovovat a odeslat mu první zprávu. Naši mentoři a mentorky na zprávy odpovídají nejpozději do 48 hodin.

  V poradně neposkytujeme odborné služby, jako je krizová intervence, psychologická a psychoterapeutická péče, sociální práce nebo odborné poradenství. Odkazy na odborné služby, které doporučujeme, najdete na našem webu, případně se obraťte na info@prvni-krok.cz, rádi vám poradíme.

 • Mám v poradně zaručenou anonymitu? Proč musím při registraci zadávat své údaje?

  Naše poradna je zcela anonymní. Vystupujete zde pouze pod svou přezdívkou. Při registraci zadáváte tyto údaje: e-mail, rok narození, pohlaví, rodinný stav a případně počet dětí, kraj. Tyto údaje zpracovává WOMEN FOR WOMEN, o.p.s pro statistické účely a zlepšování projektu. Mentor, se kterým chatujete, vidí pouze vaši přezdívku, rok narození, stav a kraj odkud pocházíte. Tyto údaje jsou pro mentora důležité, dokáže se tak lépe zorientovat v situaci, ve kterého ho oslovujete. K vašim citlivým údajům jako je email ad. se mentor nedostane.
 • Kdo jsou mentoři? S kým budu komunikovat?

  Naši mentoři a mentorky jsou lidé, kteří si v minulosti prošli různými situacemi. Tyto situace se mohly týkat finančních problémů, kariéry, péče o děti, nízkého sebevědomí, vztahů nebo třeba domácího násilí. Všechny spojuje to, že rádi sdílí cestu, kterou tyto situace překonali. Každý/á z našich mentorů/ek má za sebou životní příběh, který najdete v jeho/jejím medailonku. Mentoři a mentorky prochází pravidelnými školeními, supervizí, jsou pod dohledem odborných garantů. Zavazují se také dodržovat pravidla poradny a zejména etický kodex.
 • Kdo vidí moji konverzaci s mentorem/kou?

  Kromě vás dvou může konverzaci vidět i odborný garant projektu. Každý/á z mentorů či mentorek má přiděleného svého odborného garanta. Odborný garant je kvalifikovaný, má zkušenost s mentoringem a našim mentorům/kám poskytuje pravidelná školení a supervizi. Mentoři a mentorky se na odborné garanty mohou obrátit v případě potřeby ve složitých situacích během konverzace s klienty.
 • Co mám dělat, pokud se mi nelíbí způsob komunikace mentora/ky?

  Pokud vnímáte v komunikaci s mentorem či mentorkou jakékoli problémy, napište nám na info@prvni-krok.cz. Do zprávy uveďte své uživatelské jméno, jméno mentora nebo mentorky a popis problému. Situaci prověříme a ozveme se vám s řešením.
 • Kdo za poradnou stojí a jak je financována?

  Poradna vznikla v rámci aktivit obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN manželů Tykačových a je plně financována ze zdrojů organizace. Práce mentorů a mentorek v rámci poradny je dobrovolná.
 • Chci se stát mentorem poradny. Co pro to mám udělat?

  Vážíme si toho, že se chcete připojit do týmu našich mentorů a mentorek. Pro začátek nám pošlete na info@prvni-krok.cz svůj životopis a motivační dopis, kde uvedete, proč byste se měl/a stát mentorem/kou naší poradny - jaké zkušenosti chcete v poradně sdílet a předávat. My se vám ozveme a domluvíme se na společné schůzce, kde vše probereme. Těšíme se na vás!

Nenašli jste odpověď na svoji otázku? Napište nám na info@prvni-krok.cz a rádi vám ji zodpovíme.

Vyberte si svého mentora
a vstupte do online poradny

Michaela

Michaela
21 hodnocení

Po 10-ti letech manželství jsem se ocitla sama se dvěma malými dětmi. Bez pomoci, bez prostředků, sama na všechno. Zvednout se ze dna a začít znovu fungovat se mi zdálo nemožné. Dokázala jsem to. Nemusíte v tom být sami – napište mi a společně můžeme najít řešení i pro Vás.

Zpráva Profil
Iryna

Iryna
21 hodnocení

Mým životem provází řada výzev a změn. Jsem cizinka, která se přestěhovala do České republiky, kde jsem musela začít všechno od nuly. Nový jazyk, nové zákony, nostrifikace diplomu, vzdělání a hledání nové práce byly jen některé z výzev, kterým jsem čelila. Potkávala jsem se s xenofobií, neporozuměním a nepřijetím. Vím, jak je těžké, když ani nemáš s kým si promluvit. Nemusíte na to být sami. Jsem tu pro Vás.

Zpráva Profil